Strategijom Europa 2020 IT sektor je prepoznat kao jedan od najbrže rastućih ali i kao sektor s najvećim manjkom radne snage. Europska komisija procijenila je da će u Europskoj uniji do 2020. godine nedostajati 900.000 IT stručnjaka te je s ciljem zadovoljenja potreba tržišta pokrenula inicijativu za privlačenje nezaposlenih u IT obrazovanje, Veliku koaliciju za radna mjesta u digitalnom sektoru. Inicijativa ističe potrebu za vještinom programiranja za poslove u budućnosti te naglašava potrebu za stvaranjem novih programa osposobljavanja, ponudom radnih mjesta i stažiranja te promicanjem programiranja. Vlada RH uvrstila je digitalnu industriju među hrvatske strateške industrijske djelatnosti, pokretače industrijske proizvodnje koji imaju najveću sposobnost rasta, razvoja i zapošljavanja. No broj osposobljenih IT stručnjaka u Primorsko-goranskoj županiji, kao i ostatku Hrvatske i Europe, ne zadovoljava potrebe tržišta što dovodi do smanjenja gospodarske aktivnosti postojećih poslovnih subjekata u IT sektoru.
Prepoznavši ove izazove, ali i potencijale, Centar tehničke kulture CTK Rijeka je zajedno s partnerima (Grad Rijeka, Hrvatski zavod za zapošljavanje – Regionalni ured Rijeka, Primorsko-goranska županija i Step Ri) projekt Bootcamp IT prijavio na javni poziv Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja – faza III, Komponenta 1 iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.
Cilj projekta
Cilj projekta Bootcamp IT je razviti i provesti program brzog osposobljavanja za junior developere temeljen na potrebama IT poslodavaca u Primorsko-goranskoj županiji nakon kojega će se zaposliti najmanje 40% korisnika.
Tijekom 18 mjeseci 84 nezaposlene i dugotrajno nezaposlene osobe su prošle proces profesionalnog usmjeravanja i savjetovanja za zapošljavanje, od čega su 42 bile odabrane za edukaciju za deficitarno zanimanje u IT sektoru. Oni za koje se utvrdio potencijal za rad u IT sektoru, bili su upućeni na intenzivno osposobljavanje koje uključuje edukaciju iz IT-a i poduzetništva, mentorski rad s IT tvrtkama, izradu IT rješenja u timu te predstavljanje rješenja pred predstavnicima IT sektora uključenim u projekt.
Po izlasku iz procesa osposobljavanja, polaznici su osposobljeni za daljnju profesionalizaciju u realnom sektoru i povezani s potencijalnim poslodavcima, dok su poslodavci dobili uvid u raspoloživu osposobljenu radnu snagu i njihove sposobnosti i afinitete.
Osim nezaposlenih, u projekt se uključilo i 20 poslodavaca iz IT sektora koji su sudjelovali u analizi potreba za IT stručnjacima te osposobljavanju, s posebnim naglaskom na proces mentoriranja polaznika.
Rezultati projekta
Projekt Bootcamp IT je omogućio suradnju ciljnih skupina, nezaposlenima praktičan rad, a poslodavcima uvid u sposobnosti potencijalnih zaposlenika. Time se osigurava zadovoljenje potreba propulzivnog sektora te posljedično povećava njegova gospodarska potentnost.
Osim navedenog, kroz projekt je razvijen portal Start IT na kojem se mogu predstaviti IT tvrtke te njihove potrebe za zapošljavanjem. Time poslodavce povezujemo s potencijalnim posloprimcima.
U okviru projekta Bootcamp IT izrađen je dokument na hrvatskom i engleskom jeziku Priručnik o metodologiji analize tržišta i osposobljavanja u projektu Bootcamp IT / Manual about market analysis and training process metodology in Bootcamp IT project. Dokument definira parametre korištene u analizi tržišta i postupka osposobljavanja polaznika kako bi se utvrdilo koliko nezaposlenih osoba ima predispozicije za rad u IT sektoru, koliki je deficit u IT sektoru te sam tijek provedbe i uspješnost postupka edukacije i mentoriranja za junior developere.